Hlavní menu

Obce mikroregionu

Rapotice

Rapotice leží ve východní části okresu Třebíč, na náhorní plošině ve výšce 514 m. n. m. Jsou tedy „střechou“ celého mikroregionu s dalekým výhledem do širokého okolí. Za dobré viditelnosti je možné zřetelně pozorovat Pálavu a na druhé straně zvedající se kopce Českomoravské vysočiny.

První písemná zpráva o Rapoticích je v opise zakládající listiny třebíčského kláštera z roku 1101. Ta se zmiňuje i o zaniklé osadě Zašov nedaleko obce. Nejstarším domem je zájezdní hostinec uprostřed obce, který stojí na křižovatce prastarých obchodních cest. Kdysi na jeho místě stávala tvrz a podle pověsti odtud vedla tajná chodba až do Náměště.

Dominantou návsi je kaplička, která roku 1857 nahradila starou zvonici. Škola u hlavní silnice byla vybudována v roce 1886 a roku 1908 obdržela čestný název „Jubilejní národní škola císaře a krále Františka Josefa I.“ V roce 1927 zde působil Josef Věromír Pleva, autor Malého Bobše. Jižní okraj obce je lemován železnicí, spojující Brno s Jihlavou, která je využívána i občany přilehlých obcí. Budova železniční stanice byla postavena v roce 1886.

Obec má poštu, prodejnu potravin a dvě pohostinství. V rámci TJ Sokol Rapotice zde působí fotbalový oddíl s dlouholetou a úspěšnou tradicí. K největšímu bohatství patří okolní lesy.

OÚ Rapotice, PSČ 675 73, tel.: 568 643 025-6,

e-mail: obec@rapotice.cz, http: www.rapotice.cz

 

 

Výstavba dětského hřiště v roce 2013 za podpory Skupiny ČEZ: